Jest to chlebek o miękkim i puszystym wnętrzu , z charakterystyczną głęboko naciętą w kratkę skórką (dodam , że wspaniale chrupiącą).
Do jego wykonania , jako zaczątka , używa się kawałka ciasta pozostawionego z bagietek. Nie jest to jednak konieczne , bo taki zaczątek można wykonać oddzielnie , niezależnie od tego , czy wcześniej piekliśmy bagietki , czy też nie :-)


Zaczątek (starter):
- 225 g 6-15 -godzinnego ciasta na bagietki francuskie

ALBO:

- 7 g świeżych drożdży

- 120 ml ciepłej wody

- 115 g mąki

Ciasto (dough):
- 7 g świeżych drożdży (dałam 1 łyżeczkę suszonych)

- 280 ml ciepłej wody
- 450 g mąki pszennej chlebowej , plus dodatkowo na podsypywanie

- 1 łyżka soli (dałam niepełną)

Przygotowanie zaczątka (jeśli mamy już gotowy – pominąć):
Drożdże wymieszać z wodą , stopniowo dodawać mąkę (na początku należy mieszać dość energicznie). Zagnieść miękkie ciasto i wyrabiać przez 5 minut. Włożyć do miski , przykryć posmarowaną olejem folią i zostawić w temperaturze pokojowej na 4-5 godzin lub do momentu , kiedy dobrze wyrośnięte zacznie opadać.

Wykonanie ciasta chlebowego:
W dużej misce wymieszać drożdże z połową wody , następnie dolać resztę. Dodać zaczątek i zagniatać , aż się rozpuści (a przynajmniej rozrzedzi). Stopniowo dodawać mąkę i sól. Wyłożyć na lekko posypany mąką blat i wyrabiać przez 8-10 minut do momentu , kiedy ciasto stanie się gładkie i elastyczne. Przełożyć do naoliwionej miski , przykryć folią (także posmarowaną olejem) i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 1 i 1/2 godziny (aż podwoi swoją objętość). Wyłożyć na lekko posypany mąką blat , lekko ugnieść i uformować kulę. Troszkę spłaszczyć i ułożyć na posypanej mąką blasze. Przykryć ponownie naoliwioną folią i pozostawić do wyrośnięcia na 1 godzinę lub do momentu , kiedy prawie podwoi swoją objętość. Następnie posypać mąką wierzch bochenka i , używając ostrego noża , naciąć dość głęboką kratkę. Pozostawić na 10 minut. W międzyczasie nagrzać piekarnik do 230 st.C. Piec 25-30 minut lub do zrumienienia. Wnętrze piekarnika spryskać wodą od razu po wstawieniu chleba do środka , a potem jeszcze 3 razy w ciągu pierwszych 10 minut pieczenia.

Uwagi: Zaczątek można przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce do 2 dni albo w zamrażalniku do 1 miesiąca (przed użyciem wystarczy go rozmrozić i pozostawić do wyrośnięcia na 1 godzinę).