‚Crumb cake’ , czyli po prostu ciasto z kruszonką , to jedno z najpopularniejszych ciast w USA. Często w tego typu przepisach spotykałam się z podaną w składnikach zbyt dużą ilością sody i chociaż zazwyczaj dodawałam jej mniej , to i tak po upieczeniu bywało , że delikatnie szczypała w język. Tutaj tak nie jest , bo dodaje się zaledwie 1/4 łyżeczki , a ciasto i tak jest dobrze wyrośnięte. Co więcej , nieskomplikowane , dość szybkie do zrobienia i smaczne. Dodam jeszcze tylko , że wyścielenie formy pergaminem lub folią aluminiową jest niezbędne , bo inaczej ciasto nie będzie dało się wyjąć. Przepis pochodzi z tej strony.

Kruszonka:
- 1/3 szkl. cukru białego
- 1/3 szkl. cukru brązowego
- 3/4 łyżeczki cynamonu
- 1/8 łyżeczki soli
- 113 g masła
- 1 i 3/4 szkl. mąki

Cukry wymieszać z cynamonem , solą i rozpuszczonym masłem. Wsypać mąkę i mieszać , aż powstanie grudkowate ciasto. Pozostawić w temp. pokojowej na 10-15 minut.

Ciasto:
- 1 i 1/4 szkl. mąki
- 1/2 szkl. cukru
- 1/4 łyżeczki sody
- 1/4 łyżeczki soli
- 85 g masła
- 1 jajko + 1 żółtko
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 1/3 szkl. maślanki

W misce wymieszać razem mąkę z cukrem , sodą i solą. Dodawać po kawałku miękkie , ale wciąż zimne masło i ucierać mikserem na wolnych obrotach (1-2 minuty) , aż masa będzie miała konsystencję piasku. Dodać jajko , żółtko , wanilię i maślankę , zwiększyć obroty miksera i ubijać około 1 minuty. Ciasto wyłożyć do kwadratowej formy (o boku 20 cm) wyłożonej pergaminem lub folią aluminiową łącznie z bokami (tak , żeby wystawało ponad formę), równo rozsmarować i posypać kruszonką. Piec w temp. 160 st.C przez 35-40 minut. Ciasto studzić w formie przynajmniej 30 minut , a następnie wyjąć , podnosząc za wystające brzegi pergaminu. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.