Ucierane ciasto ze sliwkami i kruszonka1

 

Sezon wiosenno-letni rozpoczęłam od rabarbaru. Potem były truskawki, wiśnie, porzeczki, agrest… I tak przerabiając po kolei różne sezonowe owoce (i warzywa) doszłam do śliwek. Kojarzą mi się one z końcem wakacji i już trochę jesiennym klimatem (nie bez powodu zresztą), ale jesień jeszcze przed nami, więc cieszmy się latem i ciepłymi dniami (nawet mi się zrymowało ;-)

A zatem zapraszam na proste, ucierane ciasto ze śliwkami i kruszonką. Na miłe rozpoczęcie roku szkolnego :-)

P.S. W tym tygodniu w Biedronce śliwki w promocyjnej cenie (doskonała okazja, żeby upiec to ciasto ;-) oraz inne produkty. Dodatkowo „Super promocje na koniec miesiąca” jeszcze tylko przez dwa dni (do 4.09). Trwa także akcja „Modnie i praktycznie” (w ofercie m.in. pojemniki na ciasto). I jeszcze jedna akcja, nadchodząca (od 05.09) „Przydatne i praktyczne„.

Składniki:
- 220 g cukru
- 250 g masła
- 4 duże jajka
- 1 op. cukru waniliowego
- 275 g mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- 1 – 1,5 kg śliwek (ja zużyłam ok. 1 kg)

Kruszonka:
- 150 g mąki
- 50 g cukru pudru
- 70 g masła

Składniki ciasta ogrzać do temperatury pokojowej.
Śliwki umyć, osuszyć i wypestkować (owoce przekrajać wzdłuż na połowę).
Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym za pomocą miksera. Wbijać po jednym jajku, za każdym razem dobrze ubijając. Następnie stopniowo dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto wyłożyć do blachy (33 x 40 cm lub trochę mniejszej) wyścielonej pergaminem. Na wierzchu ułożyć rzędami śliwki w taki sposób, aby zachodziły na siebie (podobnie jak dachówki). Całość posypać kruszonką (w celu wykonania kruszonki wystarczy jej składniki posiekać ze sobą i rozetrzeć tak, by powstały grudki).
Ciasto piec w temperaturze 180 st.C przez 35-45 minut (im mniejsza blaszka, tym grubsze ciasto i dłuższy czas pieczenia).

Na podstawie tego przepisu.

Ucierane ciasto ze sliwkami i kruszonka