Slonecznikowiec na herbatnikach

 

Słonecznikowiec na herbatnikach, czyli wersja bez pieczenia (i bez masła w masie, za to ze śmietanką).

Trzy warstwy herbatników, w tym jedna ciemnych, przełożonych masą śmietankowo-krówkową, a na wierzchu prażony słonecznik w karmelu.

Przepis całkiem prosty, a efekt końcowy bardzo smakowity :-)

 

P.S. Ciasto powinno spędzić w lodówce co najmniej 12 godzin przed podaniem, aby masa stężała, a herbatniki zmiękły.

 

Na prażony słonecznik:
- 150 g łuskanych pestek słonecznika
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka cukru

Masło rozpuścić z cukrem na patelni, dodać słonecznik i prażyć na złoty kolor, ciągle mieszając, aby się nie przypalił. Odstawić do wystygnięcia.

Masa:
- 400 g masy krówkowej (zimnej)
- 500 g śmietanki 36% (zimnej)
Poza tym:
- herbatniki jasne (ok. 44 szt.)
- herbatniki ciemne (ok. 22 szt.)

Masę krówkową w puszce należy schłodzić przez kilka godzin w lodówce (najlepiej wstawić na noc).
Zimną śmietankę ubić na sztywno. Stopniowo dodawać schłodzoną masę krówkową mieszając szpatułką lub łyżką. Gotowy krem podzielić na 3 części: jedna ma być mniejsza, a dwie jednakowe, większe.
Dno blaszki (24×36 cm lub nieco mniejszej) wyłożyć jasnymi herbatnikami. Posmarować masą śmietankowo-krówkową (jedną z większych porcji), przykryć warstwą ciemnych herbatników i ponownie posmarować większą porcją masy. Na wierzchu ułożyć drugą warstwę jasnych herbatników, posmarować resztą masy i posypać prażonym słonecznikiem w karmelu (pestki można lekko wcisnąć w masę, aby lepiej się trzymały). Całość wstawić do lodówki na co najmniej 12 godzin.

 

Slonecznikowiec na herbatnikach2

 

Dla zainteresowanych.

Angloville to szkoła językowa, a zarazem pierwsza w Polsce anglojęzyczna wioska. Na stronie Angloville.pl trwa właśnie konkus pt.”Przełam bariery”. Zadanie konkursowe jest całkiem proste, a nagroda atrakcyjna – miesięczny kurs online języka angielskiego z native speakerem. Po szczegóły dotyczące konkursu zapraszam tutaj:
http://angloville.pl/konkurs/
.