Piernikowe choinki

 

Na tak zwaną ostatnią chwilę proponuję Wam szybkie pierniczki lub piernikowe choinki (jeżeli dysponujecie odpowiednimi foremkami). Przepis jest prosty, a ciasto nie wymagające leżakowania, jedynie krótkiego schłodzenia w lodówce.

W przygotowaniu pierniczków pomagały mi dzieci, które potem ochoczo zajęły się też ich ozdabianiem. Ja zrobiłam choinki i dokończyłam dzieła (zrobiło się już późno ;-). W międzyczasie część pierniczków zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach :-)

 

Drodzy czytelnicy, w związku z tym, że jest to ostatni wpis przed Świętami, życzę Wam zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia !

 

Składniki:
- 1/4 szkl. miodu*
- 80 g masła
- 1/2 szkl. brązowego cukru
- 1-2 jajka**
- 2 i 1/4 szkl. mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1,5-2 łyżek przyprawy piernikowej
- 1 łyżeczka kakao

 

Miód i masło podgrzać w garnuszku, przestudzić. Dodać cukier oraz resztę składników, dokładnie połączyć i zagnieść. Ciasto schłodzić w lodówce przez 20-30 minut.
Wałkować na grubość 2-3 mm, lekko podsypując mąką. Wykrawać pierniczki i przekładać na blachę wyścieloną papierem do pieczenia. Piec ok. 7 minut w temperaturze 180 st.C. Wyjąć z piekarnika i studzić na kratce.

 

*Użyłam miodu akacjowego firmy Stovit.
**Na początek dajemy 1 jajko (według przepisu, który miałam dołączony do foremek). U mnie jednak ciasto wyszło bardzo kruche, więc dodałam jeszcze jedno jajko i wtedy już było idealne.
Do tych pierniczków możemy użyć różnych foremek. Jeśli jednak chcemy uzyskać takie choinki, najlepiej jest użyć kompletu foremek w kształcie gwiazdek, w pięciu rozmiarach. Po upieczeniu gwiazdki sklejamy lukrem kolejno po dwie jednakowej wielkości, zaczynając od największych.

Lukier:
- 1 białko
- 120 g cukru pudru (na początek)

 

Białko ubić, ale nie na sztywno. Dodać cukier puder i jeszcze chwilę miksować.
Do lukrowania zwykłych pierniczków uzyskana konsystencja powinna być odpowiednia, jednak do sklejania choinek być może trzeba będzie dosypać odrobinę więcej cukru pudru.