Chleb polski 70-90-1

 

Istnieje sporo przepisów na chleb, który można nazwać typowo polskim. Ten popularny był w latach 70-90. Ja co prawda nie kojarzę go, ponieważ mama zazwyczaj piekła własny chleb, a jeśli już kupowała, to inny rodzaj (duże, okrągłe bochenki), ale skoro autor receptury tak go nazwał, to chyba nie bez powodu ;-)
 
Jest to chleb mieszany – po części z mąki pszennej i żytniej, na zakwasie, ale i z dodatkiem rozczynu drożdżowego. Miąższ  ma sprężysty, dosyć wilgotny, z mnóstwem drobnych pęcherzyków powietrza.
.
.
.
Rozczyn drożdżowy:
- 80 ml wody o temp 24-26 st.C
- 10 g drożdży świeżych lub 3 g drożdży suszonych
- 100 g mąki pszennej typ 750 (u mnie 650)

Drożdże rozpuścić w wodzie, dodać mąkę i dokładnie wymieszać. Naczynie z rozczynem przykryć i odstawić na 3,5 godziny do fermentacji.

Zaczątek:
- 50 g zakwasu żytniego*
- 50 ml wody o temperaturze 28 st.C
- 50 g mąki żytniej typ 720

Zakwas rozprowadzić w wodzie, dodać mąkę, dokładnie wymieszać i pozostawić pod przykryciem także na 3,5 godziny (tak, jak rozczyn).

*Zakwas powinien być co najmniej raz dokarmiony na 8 godzin wcześniej i posiadać wydajność 200%, to znaczy zawierać proporcje mąki do wody 100/100.

Ciasto właściwe:
- cały rozczyn
- cały zaczątek
- 125-145 ml wody o temp 28 st.C
- 200 g mąki pszennej typ 750
- 125 g mąki żytniej typ 720
- 8 g soli

Dalszy ciąg przepisu tutaj.
.
.
__________________________________________________
Coś dla miłośników akwarystyki.
Jeżeli chcielibyście mieć własne akwarium, a nie za bardzo wiecie od czego zacząć, to polecam  plantica.pl . Mają tam praktycznie wszystko od A do Z, co związane jest z akwariami (ponad 5000 produktów). Korzystając z ich usług możecie otrzymać także fachowe wsparcie, specjalistyczne doradztwo oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych ze skompletowaniem sprzętu i prowadzeniem akwarium.
Sklep posiada bogaty asortyment, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego i doświadczonego akwarystę, nie mówiąc już o laiku ;-)
Mało tego, plantica.pl zajmuje się także zakładaniem zbiorników dekoracyjnych i wystawowych. Tworzą akwaria dla biur, witryn sklepowych, prywatnych mieszkań oraz wszelkich powierzchni użytkowych. Przy projektowaniu każdego zbiornika biorą pod uwagę indywidualne wymagania klienta jak i mieszkańców powstającego akwarium. Zwracają uwagę na umiejscowienie oraz styl aranżacji akwarium tak, aby jak najlepiej komponował się z wnętrzem.
A zatem każdy, czy to laik, czy doświadczony akwarysta, znajdzie tu coś dla siebie.
Ja sama jestem miłośniczką akwariów. Nasze (moje i małżonka) pierwsze akwarium było  całkiem sporych rozmiarów. Niestety byliśmy zmuszeni z niego zrezygnować ze względu na daleką przeprowadzkę. Obecnie mamy tylko takie małe, ale może kiedyś zmienimy na większe. Lubię przyglądać się pływającym rybkom – działa to na mnie niezwykle uspokajająco :-)
_________________________________________________